Park Narodowy Bory Tucholskie to miejsce wyjątkowe w skali kraju i nie tylko – znajdziesz tutaj czyste jeziora (w tym także dystroficzne i lobeliowe), wydmy śródlądowe, jak i rozległe obszary leśne.
Park Narodowy Bory Tucholskie został utworzony w 1996 roku. Na jego terenie znajduje się 21 niezwykłych jezior. Najgłębszym jest Jezioro Ostrowite, na uwagę zasługują też występujące jedynie na Pomorzu rzadkie jeziora lobeliowe (Wielkie Gacno, Małe Gacno, Nierybno i Głuche). Jedną z popularniejszych atrakcji turystycznych jest Struga Siedmiu Jezior, swoista „rzeka” o długości 14 km, którą stanowią połączone w jeden ciąg jeziora: Ostrowite, Zielone, Jeleń, Bełczak, Główka, Płęsno i Skrzynka-Mielnica.
Na terenie Parku znaleźć można rzadkie gatunki roślin, np. rosiczkę czy widłaki, a także ponad 300 gatunków grzybów (w obrębie Parku Narodowego nie wolno ich zbierać). Znajdują się tu ponadto pomniki przyrody: 600-letni dąb Bartuś nad Jeziorem Płęsno (608 cm w obwodzie), sosna zwyczajna przy drodze Bachorze-Małe Swornegacie (397 cm w obwodzie).
Przez Park prowadzą szlaki piesze, z najciekawszym czerwonym Szlakiem Kaszubskim im. Juliana Rydzkowskiego na czele (z Chojnic do Wiela), malowniczymi niebieskim (na odcinku Swornegacie-Swornegacie) lub żółtym (Swornegacie-Styporc), ciekawe szlaki rowerowe, a także ścieżki edukacyjne.
Dowiedz się więcej z oficjalnej strony Parku Narodowego Boru Tucholskie.
Centrum Edukacji Przyrodniczej Narodowego Parku Bory Tucholskie
Muzeum przyrodnicze Parku Narodowego "Bory Tucholskie" w Chocimskim Młynie, do którego dojedziesz rowerem w zaledwie 15 min od Swornegaci, to niezwykłe miejsce, gdzie zwiedzający mogą przeżyć niezapomnianą podróż przez fascynujący świat przyrody. Podczas ponad godzinnego spaceru z audio przewodnikiem po wystawie, odkrywają tajemnice "Torfowisk", "Lasów", "Jezior" i "Królestwa Grzybów". To wyprawa w nieznane, gdzie można podglądać nietoperze, ptaki, płazy, ważki i wiele innych przedstawicieli przyrody. Muzeum wzbudza emocje, rozbudza zainteresowanie naturą i promuje ekologiczne postawy. Dzięki niemu zwiedzający uczą się szanować i chronić przyrodę. Schodząc pod ziemię czy zaglądając w niedostępne dla człowieka miejsca, odkrywają przyrodę w nowym świetle.
Po zwiedzaniu muzeum można udać się do Zagrody Pokazowej Zwierząt, gdzie można podziwiać różne gatunki okolicznych zwierząt, zarówno hodowlanych, jak i dzikich, które z różnych przyczyn nie mogą żyć na wolności.